Chorwacja – co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Chorwacja, to najczęściej wybierany przez Europejczyków kierunek, jeśli mówimy o letnim wypoczynku. Piękne miasta, unikatowa kuchnia regionalna, a także lazurowy Adriatyk to tylko część elementów składających się na decyzję o wybraniu właśnie tego miejsca. 

Ponadto, wybierając się do tego państwa mamy niemalże gwarancję dobrej pogody i udanego wypoczynku. Oczywiście, zdarza się tam czasami deszcz, jednak po krótkiej ulewie niebo się rozjaśnia i nikt już nie pamięta o opadach. Przedstawiamy zatem najciekawsze miejsca w Chorwacji, które koniecznie trzeba zwiedzić będąc w danym regionie. 

Podstawowe informacje dla turystów 

Mieszkając w Unii Europejskiej możemy wędrować po jej terenie bez konieczności ukazywania wiz. Chorwacja jest państwem członkowskim Unii, więc jeden problem z głowy. Wybierając się tam pamiętajmy jednak o zabraniu ze sobą dowodu lub paszportu, a także od niedawna certyfikatu szczepienia na Covid-19. Jest to kontrolowane głównie na granicach państw, przez które przejeżdżamy po drodze. 

Najszybsze drogi są, jak wiadomo płatne. Możemy oczywiście wybierać drogi boczne, jednak musimy liczyć sobie około dodatkowych czterech godzin drogi. Koszty winiet na autostrady w tym wypadku są porównywalne do ceny dodatkowego posiłku, który zjedlibyśmy w czasie dłuższej podróży. 

Obowiązującą na Chorwacji walutą są kuny. Jedna kuna to około 65 polskich groszy. Oznaczeniem tej waluty jest symbol HKR i możemy go bez problemu wymienić w kantorach polskich, jak i chorwackich. 

Jedzenie w Chorwacji 

Chorwacka kuchnia regionalna jest uważana przez wielu za najbardziej zaskakującą i najlepszą. Nie ma co ukrywać, że to państwo nadmorskie słynie ze świeżych owoców morza i ryb. To, czego koniecznie trzeba spróbować to stek z tuńczyka. Odpowiednio przyrządzony smakuje idealnie i z pewnością na długo jego smak będzie się nam kojarzył właśnie z tymi terenami. 

Warto spróbować również ich regionalnych szynek i serów. Posiadają też doskonałe pieczywo o nazwie burek bałkański. Można spróbować tam również raków, ostryg i innych, doskonałych owoców morza. Czym jednak byłaby degustacja regionalnych przysmaków bez spróbowania tradycyjnej rakii. Ten alkohol zakupić możemy tam niemal na każdym rogu. 

Miejsca w Chorwacji warte odwiedzenia 

Czym byłaby podróż do tego państwa, bez zahaczenia o najładniejsze miejsca w Chorwacji. Niemal w każdym regionie istnieje przynajmniej jedna rzecz, którą musimy zwiedzić. 

Pierwszym z takich miejsc może być Dubrownik. Miasto to jest jednym z najbardziej wysuniętych na południe, jednak zdecydowanie warto przejechać tyle kilometrów, by tam się znaleźć. Dubrownik to miasto o zabytkowym budownictwie otoczone murami ochronnymi. Ciekawostką jest to, że to między innymi w tym mieście kręcono sceny do znanego na całym świecie serialu “Gra o Tron”. 

W następnej kolejności warto jest wybrać się do Splitu, gdzie znajdziemy ruiny pałacu Dioklecjana, a także wiele innych zabytków. Dla osób, które jednak nie przepadają za zwiedzaniem starych miast, świetną propozycją okażą się Jeziora Plitwickie. Ilość błękitnych jezior i pięknych wodospadów zapiera dech w piersiach i sprawia, że chciałoby się tam przyjechać raz jeszcze. 

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *