Niewielki kraj, w którym znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz – Słowenia

Słowenia to bardzo mały kraj o powierzchni nieco ponad 20 tysięcy km², czyli mniej więcej tyle, ile ma województwo podlaskie. Jest to jednak państwo o bardzo zróżnicowanym i zachwycającym ukształtowaniu terenu, co sprawia, że stanowi atrakcyjną destynację dla wszystkich osób, które lubią podróżować. Prawie połowę kraju stanowią lasy, co czyni ją jednym z najbardziej zielonych państwa na świecie. Jako jeden z pierwszych krajów byłej Jugosławii Słowenia ogłosiła niepodległość w czerwcu 1991 roku i dziś jest przykładem, jak dobrze przeprowadzić reformy po komunizmie.

Piękno natury w pigułce

Do niedawna Słowenia stanowiła dla nas przystanek w drodze do Włoch lub na Chorwację. Zachwycające widoki i stale rozwijająca się infrastruktura turystyczna sprawiły jednak, że coraz częściej wybieramy ją jako kraj docelowy. W małej Słowenii znajdziemy zarówno góry, morze, doskonałe tereny do aktywnej turystyki, atrakcje naturalne, ale także kameralne miasteczka, zabytki, świetną kuchnię i miłych ludzi. Symbolem Słowenii jest Jezioro Bled, na którym znajduje się wysepka z zamkiem.

Małe, ale zachwycające wybrzeże

Samo wybrzeże słoweńskie ma jedynie 40 km długości, ale jest świetnie wykorzystane. Znajduje się tam m.in. Portotoz, słynny kurort i uzdrowisko, które znane było już w średniowieczu. Możesz podziwiać tu wenecką architekturę, spacerować zachwycającą promenadą lub zjeść świetna kolację w jednej z wielu nadmorskich restauracji. Punktem obowiązkowym na wybrzeżu jest oczywiście Piran, wyjątkowo piękne miasteczko położne tuż nad brzegiem, będące prawdziwą gratka dla fanów zwiedzania i zabytkowych budynków.

Raj dla osób uprawiających sport

W Słowenii znajdziesz mnóstwo atrakcji dla osób lubiących aktywny wypoczynek. Dzięki tak zróżnicowanej naturze są tu zarówno miejsca dla osób lubiących wędrować  po górach, jazdę na rowerze, spływy kajakowe, ale odnajdziesz tu także doskonałe ośrodki narciarskie. Na terenie Słowenii bardzo licznie występują zjawiska krasowe, co owocuje licznymi podziemnymi rzekami i zachwycającymi jaskiniami, z najsłynniejszą Postojną na czele.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *