Skandynawia – co warto tam zwiedzić?

Wielbiciele turystyki i pięknych krajobrazów z pewnością będą zadowoleni, kiedy wybiorą się na północną część Europy. Skandynawia jest świetnym kierunkiem na wakacyjny wypoczynek, gdyż można zobaczyć tam naprawdę wiele. 

Skandynawia to ogólnie rzecz biorąc zbiór trzech państw, a mianowicie Szwecji, Norwegii i Danii. W niektórych państwach za Skandynawię uważa się dodatkowo Finlandię i Islandię, jednak pierwotne państwa skandynawskie uważają nieco inaczej. Nie zmienia to jednak faktu, że cały obszar północnej Europy jest czymś wartym uwagi i godnym zobaczenia.  

Przed zasunięciem walizek, warto jest jednak wrzucić dodatkową bluzę oraz kurtkę, gdyż w tamtych regionach mogą się one przydać. 

Zacznijmy od Szwecji 

Szwecja umiejscowiona jest najbliżej Polski, a dzieli nas od niej jedynie Morze Bałtyckie. Wybierając się samochodem możemy zakupić podróż promem, który zabierze nas na drugą stronę morza w zaledwie kilka godzin. Będąc już na miejscu, w pierwszej kolejności należy odwiedzić Sztokholm. Piękne, nadmorskie miasto opiewa elegancją i stylem. Jego obszar rozmieszczony jest na kilku wyspach, które połączone są ze sobą mostami.  

Następnym, koniecznym do odwiedzenia miastem Szwecji jest Göteborg. Jest ono nazywane miastem kanałów, którymi płynąc zwiedzamy niemal cały rejon. Będąc tam, powinno się wykupić rejs gondolą, a wtedy na pewno nie przeoczymy żadnych szczegółów. Dla wielbicieli zorzy polarnej, zaleca się podróż do Parku Narodowego Abisko. Jest on umieszczony 200km od koła podbiegunowego i z jego położenia wszystko dokładnie widać.  

Przejazd przez Norwegię 

Udając się do Norwegii z pewnością nie myślimy o zwiedzaniu miast. Tamtejsze widoki i krajobrazy, a także miejsca zapierające dech w piersiach nie dadzą o sobie zapomnieć na długo po podróży. Największą atrakcją kraju fiordów jest Preikestolen. Ten klif każdego roku zbiera u siebie tysiące turystów. Ma zaledwie ponad 600m wysokości, ale jego kształt powoduje niesamowite wrażenia. 

Chcąc jednak trochę popływać, możemy wybrać się do mało znanej atrakcji, jaką jest Jettegrytene. Miejscowi określają go jako Naturalny Park wodny, a uformowanie skałek nad rzeką zdecydowanie przykuwa uwagę. 

Jadąc do Norwegii, chcielibyśmy zobaczyć również fiordy. Prawda jest taka, że nawet gdybyśmy nie chcieli, to i tak szansa na nie zobaczenie żadnego jest mała. Do najpopularniejszych i najładniejszych należy jednak Geirangerfiorden. Warto wykupić sobie rejs po tej zatoce, aby dostrzec naprawdę wszystko, co się tam znajduje. 

Kończąc na Danii 

Mimo, że ten kraj jest najmniejszy w całej Skandynawii, to wcale nie ma w nim mniej rzeczy do zwiedzenia. W tym państwie z pewnością znajdzie się coś dla młodszych. To właśnie tutaj znajduje się stolica klocków LEGO, czyli LEGOLAND. Oprócz niego, oczywiście warto jest zwiedzić Kopenhagę, czyli stolicę tego państwa. 

Dla wielbicieli klifów, w Danii znajduje się nie lada atrakcja. Chodzi mianowicie o Białe Klify, znajdujące się na wyspie Mon, na południe od Kopenhagi. Z tym krajem kojarzy się również twórczość Hansa Christiana Andersena, którego historię, a także dom z bajki zobaczyć możemy na wyspie Fiona. 

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *